Adaptační kurz – Jesenice u Rakovníka

Žáci 4. a 5. ročníku strávili úžasné tři dny na adaptačním kurzu v rekreačním středisku Peira v Jesenici u Rakovníka. Nejprve od 19. – 21. 9. 2018 páťáci s třídní učitelkou Jindrou Svítkovou a s paní učitelkou Kateřinou Švugerovou a od 24. – 26. 9. 2018 čtvrťáci s třídní učitelkou Janou Škardovou a s paní učitelkou Janou Effenbergerovou. Páťákům více přálo počasí, užívali si třicetistupňová vedra a slunečnou oblohu. Čtvrťákům se počasí trochu zkazilo, ale i je sluníčko provázelo skoro celý pobyt, za doprovodu větrného počasí a velmi chladných nocí. I tak byl pobyt úžasný. Někteří žáci takto vyjeli poprvé sami bez rodičů. Skvělé ubytování s možností přitopení a jídlo šestkrát denně zpříjemnilo různé herní aktivity, které vyžadovaly spolupráci a komunikaci mezi dětmi. Celý program zajišťoval instruktor Václav Krautštengl. Úžasné bylo, že děti samy musely po sobě uklízet, jak chatky v den odjezdu nebo stoly v jídelně po jídle. Děti bydlely v chatkách se sociálním zařízením po pěti, šesti. Z jídel si pochutnávaly na špagetách, omáčce kuře na paprice, rizotu. Největší úspěch z jídla rozhodně sklidily palačinky. Kromě týmových her si děti zahrály i sportovní hry v družstvech. Dětem se nejvíce líbila hra se šátky, kdy si v lese postavily domečky. Pokud byly v domečku, soupeři za nimi nesměli. Ale přes hranici domečku jim šátek zavěšený u pasu vzít směli. Které družstvo získalo nejvíce šátků, zvítězilo. Nejvíce se v této hře dařilo děvčatům. Jedna hra byla lepší než druhá. Po každé hře následovala reflexe (hodnocení), co se povedlo, co ne a proč se nějakému týmu dařilo více a druhému třeba méně. Příčinou neúspěchu ve hře byla špatná nebo žádná komunikace či spolupráce. Také bylo důležité, aby si děti uvědomily, proč je důležité komunikovat, spolupracovat a umět přijmout i prohru. Dětem se vůbec nechtělo jet domů. Tři dny utekly jako voda, děti by zůstaly i celý týden. Adaptační kurz byl rozhodně velkým přínosem pro utváření kolektivu. Jen škoda, že nemohli jet všichni. Některým žákům nakonec znemožnila cestu na poslední chvíli nemoc. Všichni jsme si celý pobyt náramně užili a těšíme se na nějakou podobnou akci.

DSCN5123 DSCN5158 DSCN5172 DSCN5191 DSCN5203 DSCN5215 DSCN5229 20180921_091116 20180920_164053 20180920_162158