Pernštejni – Staré pověsti české

I v letošním roce jsme přivítali na naší škole šermířské a divadelní sdružení z pardubické agentury Pernštejni. Tentokrát jsme se s nimi vydali za Starými pověstmi českými – do časů bájí a pověstí.  Žáci od 3. – 9. ročníku se mohli zábavnou a zároveň poučnou formou seznámit s nejstarším obdobím českých dějin. Zástupci agentury nám zahráli nejznámější části, tak jak je známe z knihy Aloise Jiráska. Přestože byli jen dva, zvládli ztvárnit všechny postavy pomocí originálně zhotovených loutek. Představení zahájili pověstí o příchodu bratrů Čecha a Lecha. Dále se žáci setkali s vojvodou Krokem a jeho třemi dcerami Libuší, Kazi a Tetou, Bivojem, Přemyslem Oráčem a dalšími postavami naší historie. Připomněli jsme si příběh Horymíra a jeho věrného Šemíka nebo pověst o Lucké válce. Na závěr samozřejmě nechyběl všemi očekávaný šermířský souboj, který jsme ocenili bouřlivým potleskem. Po souboji přišel čas na krátký kvíz, žáci prokázali, že představení sledovali pozorně. Zvládli to na jedničku. Těšíme se na další návštěvu Pernštejnů. Jejich představení vždycky stojí za to.

DSCN6827 DSCN6787 DSCN6770 DSCN6755 DSCN6762 DSCN6763