Aktuality

Lyžařský kurz v Krušných horách

V týdnu od 21. – 25. 1. 2019 se 29 žáků naší školy opět vydalo na lyžařský výchovně výcvikový zájezd, tentokrát jsme Šumavu vyměnili za Krušné hory a Skiareál Plešivec. Po příjezdu nás přivítala neuvěřitelně krásná zasněžená krajina. Prožili jsme úžasný, slovy nepopsatelný nádherný týden. Podle lyžařských dovedností se žáci rozdělili do tří družstev. Žlutí zdokonalovali své lyžařské umění s Mgr. Jiřím Bulínem i na náročnějších sjezdovkách, oranžoví – úplní začátečníci s Irenou Jelínkovou udělali obrovský pokrok a na konci kurzu i oni sjížděli poměrně zdatně nejkratší sjezdovku. Oba instruktoři jsou z DDM Kamarád a opět nám poskytli své služby během kurzu.  Děkujeme jim za skvělou spolupráci, která probíhá v jiných sférách než sportovních a těšíme se na další společné akce. Družstvo zelených vedla paní učitelka Jana Effenbergerová. Kromě lyžování měli žáci poměrně pestrý program – procházku po Abertamech spojenou s pořádnou koulovačkou. Někteří žáci se skoro proměnili ve sněhuláky. Také k nám na hotel zavítal člen Horské služby Plešivec pan Stanislav Kabeš, který žáky seznámil s nepsanými pravidly, jak se správně pohybovat na horách a povyprávěl o činnosti horské služby jako takové. Přednáška probíhala formou prezentace a různých dotazů na žáky. Většinu odpovědí žáci věděli, svými znalostmi se blýskly především Natálie Tomanová a Eliška Bednářová. V rámci odpočinkového odpoledne jsme se ve středu vydali do lázeňského města Karlových Varů. Prošli jsme si kolonádu a zamlsali si v McDonaldu. Také jsme navštívili expozici „Abertamské rukavičkářství“. Ve čtvrtek se lyžovalo celý den.  Odpoledne žáci závodili ve slalomu. Každé družstvo zvlášť. K nejrychlejším mezi žlutými patřily Natálie Tomanová, Eliška Varcholková a Veronika Churavá. V zeleném družstvu Matěj Kupilík, Václav Kraus a Matěj Kopecký. V oranžovém družstvu Veronika Mocová, Pavel Valenta a Jakub Brabec. Mezi snowboarďáky Klára Krejcová porazila oba hochy – Jana Severu i Vojtěcha Sudíka. Za své výkony si odnesli diplomy a drobné sladkosti. Páteční dopoledne patřilo ještě lyžování a loučení se sněhem. Ubytováni jsme byli ve Sport hotelu Abertamy, kde se o nás skvěle starali, výborné jídlo. Na Plešivec jsme z Abertam dojížděli skibusem. Kouzelnou atmosféru umocňovalo i velmi příjemné počasí. Na Krušné hory jsme měli nádherně. Párkrát se i sluníčko pokoušelo vystrčit růžky, ale velmi nesměle. Většinou jsme měli zataženo a mlhu, ale i tak na tamní podmínky luxusní počasí. Všichni jsme si pobyt náramně užili, hlavně děti. Prostě nádhera. Těšíme se na další lyžařský kurz.

 

DSCN6393 DSCN6366 DSCN6333 DSCN6317 DSCN6315 DSCN6310 DSCN6254 DSCN6268 DSCN6308 DSCN6204 DSCN6178 DSCN6166 DSCN6095

Třídní schůzky

Zveme Vás na třídní schůzky konané dne 15. ledna 2019 na Chanose a 17. ledna 2019 ve vsi. Pohovory s rodiči budou probíhat od 15:00 do 18:00. Bližší informace naleznete v žákovských knížkách.

Předvánoční bruslení

Předposlední den, 20. 12. 2018, před odchodem na vánoční prázdniny jsme se vydali do Sport Arény Třemošná, užít trošku zimního sportu. Postupně se vystřídaly jednotlivé ročníky. Od 9.00 se po ledě proháněli prvňáci a druháci, o hodinu později na led vyjeli třeťáci a čtvrťáci a nakonec žáci druhého stupně. Někteří bruslili velmi zkušeně a začátečníci se během hodinky bruslení hodně zdokonalili. Bruslení si všichni moc užili, ať žáci nebo učitelé. Těšíme se na další podobné dopoledne.

DSCN5879 DSCN5871 DSCN5862 DSCN5843 DSCN5840

Vánoční besídka čtvrťáčků

Ve středu, 19. 12. 2018, odpoledne se čtvrťáci společně se svými rodiči na chvíli zastavili v předvánočním shonu. Připravili si pro své rodiče vánoční besídku. Nacvičili pásmo básniček s vánoční a zimní tématikou a zazpívali koledy. Prozkoušeli své rodiče, jak znají staročeské Vánoce a také vyhlásili soutěž v pečení štrúdlů – „Štrúdliáda“. Zapojily se maminky i babičky. Sešlo se nám 11 vynikajících štrúdlů, ať sladkých či slaných. Jeden lepší než druhý. Nejlepší štrúdly byly odměněny čokoládovou medailí. Celé odpoledne si všichni moc a moc užili a domů odcházeli příjemně vánočně naladěni.

DSCN5828 DSCN5799 DSCN5797 DSCN5783 DSCN5782 DSCN5779 DSCN5778

Sférické kino u nás ve škole

Ve čtvrtek, 29. listopadu, měli žáci možnost shlédnout zajímavou podívanou – sférické kino. Co to vlastně je? Je to vlastně mobilní planetárium vypadající jako nafukovací stan – velká kopule, ve kterém se leží na zádech a diváci mají pocit, že je film obklopuje. Čtvrťáci viděli film „Sen o létání“ – což byl příběh dějin letectví, od prvních Da Vinciho myšlenek až po současnost. Seznámili se nejen s mistrem Leonardem, ale i bratry Mongolfiery nebo Wrighty a dalšími významnými vynálezci. Šesťáci se se snímkem „Astronaut“, dozvěděli, jakou přípravou musí člověk projít, než se stane astronautem, k jakým změnám dochází uvnitř lidského těla a z blízka se podívali i na vesmírnou stanici. Deváťáci viděli snímek o 2. Světové válce. Prošli rekonstrukce stěžejních momentů druhé světové války doplněné o dobové filmové nahrávky a fotografie.

DSCN5726 DSCN5727 DSCN5732 DSCN5739

DEPO PLZEŇ – Výstava – 100PY = 100 let republiky očima pěti generací

21. 11. 2018 jsme s žáky pátého a čtvrtého ročníku v rámci oslav výročí 100 let vzniku republiky navštívili úžasnou výstavu s názvem 100PY – 100 let republiky očima pěti generací.  Interaktivní výstava nám přiblížila životní styl na příběhu pěti generací jedné plzeňské rodiny. Prožili jsme zlomové okamžiky naší historie. Expozice znázorňuje století v pěti obdobích – od přerodu První republiky v Protektorát, přes komunistickou totalitu až po aktuální období.  Výstavu jsme zahájili v místnosti s mapou Rakouska-Uherska, odkud jsme se přesunuli do velkého sálu, z něhož jsme postupně vstupovali do pěti interaktivních místností. Na zdech jsme mohli vidět časovou osu naší historie a proměny našeho znaku. Před první místností se paní průvodkyně proměnila v postavu ze skutečné rodiny té doby. Postupně jsme prošli všechny interaktivní místnosti. V každé dostaly děti nějaký úkol (něco najít nebo zjistit). Posadili jsme se do prvorepublikové kavárny Continental, pomyslně jsme si oblékli montérky ve škodovácké továrně 50. let. Naše kroky následovaly do koupelny ze sedmdesátých let z doby normalizace, kde jsme se dozvěděli řadu tajemství. V další místnosti  - garáži – jsme se mohli rozhodnou, zda v 80. letech odejdeme a už se do země nevrátíme.  Děti si také mohly zkusit projít státní hranicí, která se v té době velmi střežila. Musely zdolat určitý úsek protkaný různými provázky se zvonečky, kterých se nesměly dotknout. Kdo se dotkl, tak zvoneček zazvonil, byl odhalen celníky. Uprostřed celé expozice důležité okamžiky připomíná také vitrína s předměty slavných Plzeňanů – zavzpomínali jsme na vítězné sportovní okamžiky našich hokejistů – zlatá medaile z Nagana Martina Straky, kopačky Pavla Horváta, korunka Miss Lucie Křížové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovka Kateřiny Emmons. Celá výstava je moc hezky připravená. Poutavou i zábavnou formou nás provedla nejdůležitějšími okamžiky naší historie. Výstava se nám moc líbila.

DSCN5562 DSCN5565 DSCN5568 DSCN5595 DSCN5607 DSCN5672 DSCN5670 DSCN5637 DSCN5627 DSCN5613

Halloweenský den 2018

V letošním roce na naší škole ve vsi opět proběhl Halloweenský den. Konal se ve středu 31. října a k vidění toho bylo opravdu hodně. Žáci i učitelé dorazili do školy v halloweenském kostýmu, se kterým se mohli zúčastnit soutěže. Proběhla také soutěž o nejlépe vyřezanou dýni. Nejen zábavou žila škola v tento den. První dvě vyučovací hodiny jsme věnovali historii tohoto svátku. Tu se členové žákovského parlamentu snažili přiblížit prostřednictvím vyprávění, prezentace a kvízu. Na závěr proběhlo vyhodnocení, vyhlášení výsledků soutěží a předání odměn. Završením letošního Halloween sk&eacut e;ho dne pak bylo společné focení, které dokazuje, jaké množství nápaditých masek a kostýmů se letos sešlo. Náladu dni také dodávaly strašidelně vyzdobené chodby naší školy. Všem patří velký dík za to, že se den vydařil!

Žákovský parlament

Halloween 7 Halloween 3 Halloween 1

NÁVŠTĚVA Z MATEŘSKÉ ŠKOLY

Dnes se přišly podívat paní učitelky Haberová a Kutilová na své bývalé žáčky a žákyně.

Všechny děti je přivítaly s velkou radostí a ukázaly vše, co se za dva  měsíce ve škole naučily nejen v českém jazyce, ale i v matematice. Odměnou jim byla nejen pochvala od paní učitelky a jedničky v notýsku, ale i sladkosti, které jim paní učitelky přinesly.

Bez názvu Bez názvu2

Ukázková hodina miniházené

V pátek, 9. listopadu, do naší školy opět zavítala trenérka házené Jaroslava Šmrhová.  Ukázkové hodiny miniházené proběhly ve třetích třídách a ve čtvrté. Žáci měli tak opět možnost vyzkoušet si základy miniházené pod vedením zkušené trenérky. Čtvrťáci si takovou hodinu prožili již podruhé. Zahřáli se různými průpravnými hrami, vyzkoušeli si různé techniky házení a chytání míče a herní dovednosti. Děkujeme paní Jaroslavě Šmrhové za úžasný přínos pro hodiny tělesné výchovy a těšíme se na další její návštěvu.  Všechny děti si hodinu v duchu miniházené moc a moc užily.

 

DSCN5471 DSCN5478 DSCN5480 DSCN5484 DSCN5499

Vyrábění s rodiči

7.11. si někteří rodiče se svými dětmi přišli vyrábět veselé postavičky z brambor. Všichni ukázali prima nápady a šikovné ruce.
??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????