Aktuality

DEPO PLZEŇ – Výstava – 100PY = 100 let republiky očima pěti generací

21. 11. 2018 jsme s žáky pátého a čtvrtého ročníku v rámci oslav výročí 100 let vzniku republiky navštívili úžasnou výstavu s názvem 100PY – 100 let republiky očima pěti generací.  Interaktivní výstava nám přiblížila životní styl na příběhu pěti generací jedné plzeňské rodiny. Prožili jsme zlomové okamžiky naší historie. Expozice znázorňuje století v pěti obdobích – od přerodu První republiky v Protektorát, přes komunistickou totalitu až po aktuální období.  Výstavu jsme zahájili v místnosti s mapou Rakouska-Uherska, odkud jsme se přesunuli do velkého sálu, z něhož jsme postupně vstupovali do pěti interaktivních místností. Na zdech jsme mohli vidět časovou osu naší historie a proměny našeho znaku. Před první místností se paní průvodkyně proměnila v postavu ze skutečné rodiny té doby. Postupně jsme prošli všechny interaktivní místnosti. V každé dostaly děti nějaký úkol (něco najít nebo zjistit). Posadili jsme se do prvorepublikové kavárny Continental, pomyslně jsme si oblékli montérky ve škodovácké továrně 50. let. Naše kroky následovaly do koupelny ze sedmdesátých let z doby normalizace, kde jsme se dozvěděli řadu tajemství. V další místnosti  - garáži – jsme se mohli rozhodnou, zda v 80. letech odejdeme a už se do země nevrátíme.  Děti si také mohly zkusit projít státní hranicí, která se v té době velmi střežila. Musely zdolat určitý úsek protkaný různými provázky se zvonečky, kterých se nesměly dotknout. Kdo se dotkl, tak zvoneček zazvonil, byl odhalen celníky. Uprostřed celé expozice důležité okamžiky připomíná také vitrína s předměty slavných Plzeňanů – zavzpomínali jsme na vítězné sportovní okamžiky našich hokejistů – zlatá medaile z Nagana Martina Straky, kopačky Pavla Horváta, korunka Miss Lucie Křížové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovka Kateřiny Emmons. Celá výstava je moc hezky připravená. Poutavou i zábavnou formou nás provedla nejdůležitějšími okamžiky naší historie. Výstava se nám moc líbila.

DSCN5562 DSCN5565 DSCN5568 DSCN5595 DSCN5607 DSCN5672 DSCN5670 DSCN5637 DSCN5627 DSCN5613

Halloweenský den 2018

V letošním roce na naší škole ve vsi opět proběhl Halloweenský den. Konal se ve středu 31. října a k vidění toho bylo opravdu hodně. Žáci i učitelé dorazili do školy v halloweenském kostýmu, se kterým se mohli zúčastnit soutěže. Proběhla také soutěž o nejlépe vyřezanou dýni. Nejen zábavou žila škola v tento den. První dvě vyučovací hodiny jsme věnovali historii tohoto svátku. Tu se členové žákovského parlamentu snažili přiblížit prostřednictvím vyprávění, prezentace a kvízu. Na závěr proběhlo vyhodnocení, vyhlášení výsledků soutěží a předání odměn. Završením letošního Halloween sk&eacut e;ho dne pak bylo společné focení, které dokazuje, jaké množství nápaditých masek a kostýmů se letos sešlo. Náladu dni také dodávaly strašidelně vyzdobené chodby naší školy. Všem patří velký dík za to, že se den vydařil!

Žákovský parlament

Halloween 7 Halloween 3 Halloween 1

NÁVŠTĚVA Z MATEŘSKÉ ŠKOLY

Dnes se přišly podívat paní učitelky Haberová a Kutilová na své bývalé žáčky a žákyně.

Všechny děti je přivítaly s velkou radostí a ukázaly vše, co se za dva  měsíce ve škole naučily nejen v českém jazyce, ale i v matematice. Odměnou jim byla nejen pochvala od paní učitelky a jedničky v notýsku, ale i sladkosti, které jim paní učitelky přinesly.

Bez názvu Bez názvu2

Ukázková hodina miniházené

V pátek, 9. listopadu, do naší školy opět zavítala trenérka házené Jaroslava Šmrhová.  Ukázkové hodiny miniházené proběhly ve třetích třídách a ve čtvrté. Žáci měli tak opět možnost vyzkoušet si základy miniházené pod vedením zkušené trenérky. Čtvrťáci si takovou hodinu prožili již podruhé. Zahřáli se různými průpravnými hrami, vyzkoušeli si různé techniky házení a chytání míče a herní dovednosti. Děkujeme paní Jaroslavě Šmrhové za úžasný přínos pro hodiny tělesné výchovy a těšíme se na další její návštěvu.  Všechny děti si hodinu v duchu miniházené moc a moc užily.

 

DSCN5471 DSCN5478 DSCN5480 DSCN5484 DSCN5499

Vyrábění s rodiči

7.11. si někteří rodiče se svými dětmi přišli vyrábět veselé postavičky z brambor. Všichni ukázali prima nápady a šikovné ruce.
??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Strášidelná škola na chanose

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Druháčkové malují podzim

Druháci si vyráběli podzimní skřítky

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Hudební škatulky, BLUES, REGGAE, POP, HIP HOP – hudební pořad

I v letošním roce navštívili naši školu dva hudebníci z Karlových Varů Mgr. Milan Parnahaj a Josef Šlik s hudebně vzdělávacími programy.Tentokrát s pořadem Hudební škatulky pro žáky 3. – 5. ročníku a Vývoj moderní populární hudby pro žáky druhého stupně. Stejně jako v minulém roce nebyli o jejich vystoupení ochuzeni ani žáci z budovy chanos. Hudební škatulky volně navazují na předchozí pořad Písničkový kolotoč. Jednoduchou, srozumitelnou a zábavnou formou byli žáci seznámeni s několika hudebními styly, jako jsou blues, reggae, pop, hip hop, které děti mohou slyšet v televizi nebo rádiích. Hudební styly byly přirovnány ke čtyřem ročním obdobím. V pořadu zazněly živě hrané písně z vlastní tvorby hudebníku, ale také známé písně (např. Královské reggae, Ferda Mravenec, Holky z naší školy nebo Čtyři roční období – moc hezká úvodní píseň) a to vše v různých úpravách. Nechyběly otázky pro žáky, všechny byly zodpovězeny.

Obě skupiny žáků se tak dozvěděly mnoho zajímavostí. Blues – přirovnáno k podzimu, reggae – přirovnáno k létu, uvolněný houpavý rytmus, vzniklo na Jamajce. U nás ve skupině Švihadlo. Pop – přirovnáno k jaru, král popu Michael Jackson, královna popu Madona, hlavní skupina ABBA, u nás – Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Lunetic (nejprodávanější CD ze skupin u nás). U žáků II. stupně zazněly ukázky – Bob Marley, Madona, Roxette, ABBA, Elton John, Michaela Jacksona a další. Největší část byla věnována hip hopu (u starších žáků) – zahrnující ukázky rapu, BEAT BOXu. Byli prezentování známí zástupci tohoto hudebního stylu. Eminem – nejúspěšnější raper Ameriky, RAP MASTERS – světová rapová skupina, u nás manželé JIŽÁK – jedna z prvních rapových skupin.

Obě skupiny žáků si užily program se stejnou náplní, ale zcela odlišným pojetím přizpůsobeným danému věku žáků. Oba programy provázely zajímavé, zábavné prezentace. Představení sklidila velký úspěch a zábavnou formou zpestřila výuku hudební výchovy. Na závěr byli žáci pochváleni jako skvělé, ukázněné a pozorné publikum.

DSCN5374 DSCN5370 DSCN5368 DSCN5351 DSCN5354 DSCN5360

Moje cesta na svět

Ve čtvrtek 4. 10. – měli žáci 4. ročníku možnost se zúčastnit preventivního programu „Moje cesta na svět“. Program poskytuje Národní instituce pro život.  Cílem programu je inspirovat žáky k pozitivnímu pohledu na sebe sama, na život, lásku, manželství. Celý program probíhal interaktivní formou výkladu, který je zcela přizpůsoben věku žáků a formou jednoduchých aktivit. Nejprve žáci doma od maminek vypátrali informace o svém raném dětství (výšku, váhu při narození apod.). Během programu žáci objevovali jednotlivé etapy prenatálního vývoje dítěte, srdeční tep, velikost, práce s modely. Velmi zajímavé bylo vyzkoušet si pocit těhotné ženy na konci těhotenství – formou zavazování si tkaničky s aktovkou na břiše. Žáci pátého ročníku první část programu absolvovali již minulý rok, v letošním roce je čekalo pokračování „Moje cesta na svět plus“. Program opět probíhal interaktivní formou za využití komunitního kruhu, diskuse, hraní rolí, modelových situací nebo motivačních příběhů. Žákům z obou tříd se program moc líbil. Lektorka Jana Řezníčková zajímavou, poutavou i zábavnou formou seznámila žáky se zázrakem vzniku nového života.

DSCN5336 DSCN5268 DSCN5274 DSCN5264 DSCN5258 DSCN5236 DSCN5241 DSCN5243 DSCN5248

Provoz družiny během ředitelského volna 5. října

Školní dužina zajištěna na Chanosu pro přihlášené žáky. Příchod žáků od 7 do 8 hodin. Odchod žáků od 12 do 14 hodin. Bez stravy.

Irena Bučková