Písničkový kolotoč a Vývoj české rockové hudby ve 20. století 23. 10. 2017

Po roční přestávce nás opět navštívila dvojice hudebníků Mgr. Milan Parnahaj a Josef Šlik s hudebně vzdělávacími programy. Tentokrát si jejich hudební produkci užili i žáci I. stupně. Poprvé také zavítali do budovy Chanos, další představení s názvem „Písničkový kolotoč“ shlédli žáci 3. – 5. ročníku. Kromě písniček, děti předvedly znalosti ohledně hudby. Jak již název napovídá řeč byla o písničce – Co je to písnička?, text, melodie písně, rozdíl mezi textařem a skladatelem, druhy písniček (jednoduchá x složitá, rychlá x pomalá, známá x neznámá, veselá x smutná, lidová x umělá, ukolébavky x taneční, dobrá x špatná). Děti překvapovaly svými znalostmi. Snažili jsme se určit ze tří písniček, která je nejlepší, ale nepodařilo se, protože se každému líbí jiná písnička. Zazněly melodie: Skákal pes přes oves, Bejváválo, Malé kotě spalo v botě, Papoušek, Gejzír (na který se tělocvična proměnila v taneční parket a děti se pořádně vyskotačily) a řada dalších. Kromě hudebních ukázek předvedli své pěvecké umění dva žáci – Stela Lesová z 5. A a Toník Sála ze 3. A. Oba byli spolužáky odměněni bouřlivým potleskem. Na závěr prvního vystoupení jsme došli k závěru, že hudba je jazyk, kterému rozumí všichni lidé na celém světě.

V druhém představení hudebníci provedli žáky 2. stupně vývojem české rockové hudby ve 20. století. Pořad popisuje dění kolem naší rockové scény, která neměla v minulosti u nás na růžích ustláno a zaostávala za anglickou a světovou rockovou scénou. Zazněly naživo hrané ukázky v podání obou hudebníků, ale i video ukázky – Miki Volek – Tutti frutti, Jan Hammer – s hudbou k „Miami Vice“ získal 1. místo v US hitparádě, Škoda lásky, Olympic – Dej mi víc své lásky, Matadors, Rebels – Hloupý Honza, Blue Effect, The Plastic People of the Universe – ukázka z koncertu, Katapult, Pražský výběr, Visací zámek (punk), Citron (heavy metal), Lucie – Černí andělé, Medvídek, který asi zaujal nejvíce, Kabát, Karel Kryl – Stříhali dohola malého chlapečka, také zazněla píseň z vlastní tvorby Milana Parnahaje – Někde jsou.

Všechny pořady jsou doprovázeny poutavou projekcí a žáci jsou aktivně zapojováni formou otázek a diskusí. Oba pořady se dětem moc líbily a zpestřily výuku hudební výchovy.

DSCN0614 DSCN0637 DSCN0647 DSCN0611

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie