Buď safe online – Workshop s Jirkou Králem

Ve středu 6. 3. 2019 naše škola přivítala Jirku Krále a zástupce Avastu. Co vše jsme museli udělat, aby k nám zavítal?

Každý měsíc Jirka Král a Avast navštěvují jednu školu ve vybraném kraji s workshopem, kde vysvětlují, jak se správně chovat na internetu a čeho se vyvarovat. Do projektu s názvem „Buď safe online“ se přihlašují školy z vybraného kraje a utkají se v soutěžním klání, na jehož konci je právě návštěva Jirky Krále. Aby naše škola v této soutěži obstála a mohla se těšit na vzácnou návštěvu, bylo nutné získat prostřednictvím kvízu nejvíce hlasů. A nám se to povedlo! V průběhu hlasování jsme sváděli souboj se ZŠ Zbůch, která nám šlapala celou dobu na paty. Více než týden jsme všichni v každé volné chvíli hlasovali.

V den „D“ kromě Avastu a Jirky Krále přijely na naši školu i Česká televize, Český rozhlas nebo Plzeňský deník. Žáci se dozvěděli řadu věcí ohledně bezpečnosti na internetu. Zaznělo například, že nemají chodit nikam s nikým, koho neznají, a pokud ti starší přece jen vyrazí, je nutné o tom někomu říci, nebo vzít někoho s sebou. Přínosné byly také Jirkovy zkušenosti s napadením jeho účtu a návod na bezpečné ověřování profilu. Velmi důležité byly zejména rady, ve kterých Jirka zdůrazňoval našim žákům, aby si nastavili soukromí na svých účtech, neboť není důvod mít účty veřejné a v případě, když zjistí, že je někdo obtěžuje, mají oznámit tuto situaci co nejdříve dospělé osobě.

Přednášku zpestřilo i naše melodické zvonění, které se Jirkovi, ale i celému jeho týmu, velice líbilo. Na závěr děti zahrnuly našeho hosta záludnými otázkami nejen z prostředí internetu, některé dotazy se týkaly také Jirkova soukromí. Po přednášce následovalo focení a autogramiáda. Zástupci školního parlamentu neváhali a v zasedací místnosti našeho parlamentu se vzácného hosta zeptali ještě na pár dalších věcí. Jednu ze zdí navíc ozdobil Jirkův typický podpis s korunkou. Několik žáků deváté třídy navíc mělo možnost vymyslet a prezentovat krátkou improvizovanou scénku, která se týkala možných rizik užívání sociálních sítí. Jejich zkušenosti z dramatického kroužku tak ocenila i Česká televize, která vše pečlivě zaznamenala a již brzy se můžeme těšit na jejich reportáž.

Všichni jsme si tento den užili a kromě cenných rad a návodů, jak se bezpečně pohybovat na internetu, jsme si odnesli spoustu zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

DSCN6545 1 DSCN6547 DSCN6557 DSCN6572 DSCN6591 P1210166 P1210156 P1210136 P1210133 DSCN6598 P1210158 P1210168 P1210181 P1210192 P1210205