Anglie 17. 6. – 23. 6. 2024

Konečně jsme se dočkali. V pondělí jsme se v pravé poledne doslova nacpali do autobusu, zamávali rodičům a vyrazili směr Velká Británie. Cesta to byla dlouhá, noc náročná, pasová kontrola nervy drásající (první “real English) a cca v 7 hodin ráno jsme vyskočili v Londýně z autobusu. Nalodili jsme se na loď a začali říkat jůůůů a jééé, protože po řece Temži jsme dopluli do centra Londýna. Během úterý jsme viděli Down Street, Buckingham palace, odpočinuli jsme si v St. James Park, obdivovali jsme Big Ben a Houses of Parliament. Žasli jsme nad místní faunou, zaujala nás i flóra, nadchlo nás jídlo. První den na ostrovech jsme zakončili v China Town a poté se z výšky podívali na Londýn – svezli jsme se na London Eye. Zde nám již nestačilo jůůů a jééé, přidali jsme i koulení očima.

Ve středu jsme opět hopsli do autobusu a naši úžasní páni řidiči nás odvezli na útesy známé jako Seven Sisters. Pod vedením skvělé průvodkyně Markéty jsme si dali “hike” po útesech, nafotili zhruba 1726 fotek, smočili se v moři, nasbírali cca 56 kg kamenů a vyrazili směr přístavní město Brighton. Opět jsme se na svět mrkli z vysoka, přesně z 138m – tentokrát nás do nebes vyvezla atrakce “i360”.

Čtvrteční den jsme opět vtrhli do Londýna. Podívali jsme se do Tower of London, kde jsme si vystáli frontu, abychom mohli obdivovat britské korunovační klenoty. Byla to fakt krása. Zde nám již nestačilo naše “jůůůů a jéééé”, ani koulení očima. Přidali jsme “ách, óch a to je taková krása”.  Tower of London jsme prolezli skrz na skrz, dívali jsme se do očí zde žijícím krkavcům a byli jsme úplně paf, protože jsme viděli, jak se zvedá (a klesá) Tower Bridge. Ten jsme o něco později přešli (dvakrát). Den jsme zakončili v londýnském metru. Londýnské metro se umístilo nejvýš v naší soutěži o nejhorší zážitek (druhá byla cesta busem, třetí byl “návrat domů”:-)..).

V pátek jsme se přesunuli do Leeds Castle. Zde jsme kromě hradu měli možnost navštívit muzeum psích obojků (jediné na světě), místní relaxační zahrady, minigolf, vycvičené ptáky a gift shop. Myslím si, že angličtí podnikatelé měli z naší návštěvy velkou radost.

Sobotní den jsme strávili opět v Londýně. Omrkli jsme nultý poledník, podívali se do místního námořního muzea, prošli se pod řekou Temží (dvakrát) a  konečně vytáhli pláštěnky, protože spadlo třináct a půl kapek. Poslední hodiny na ostrovech jsme věnovali nákupům. 

Z ostrovů jsme se dostali plavidlem a po nočním přejezdu jsme v neděli ve 12:15 vyskákali z autobusu zde u nás v Třemošné.

Celý výlet byl super. Někteří žáci chtěli na ostrovech zůstat, ale poté, co zjistili, že by např. museli umývat nádobí, aby měli na živobytí, tak raději nastoupili do autobusu. Opálili jsme se, procvičili si angličtinu, nasmáli jsme se a taky jsme si začali vážit “dobrého bydla”. 

Já všem účastníkům moc děkuju za naprosto skvělý, pohodový, fantastický týden. Všem se vám klaním tak hluboko, kam až mi to mé tělo dovolí. Jste úžasní. Děkuju. LP.